Rogal Świętomarciński

 

Rogal Świętomarciński wywodzi się z tradycji wypieku i spożywania na dzień Św. Marcina /11 listopada/ rogali z charakterystycznym nadzieniem , kultywowanej na obszarze Poznania i okolic.

Tradycja obchodzenia dnia Św. Marcina sięga XVI wieku i jest związana z uroczystym zakończeniem prac polowych w danym roku , które umownie obchodzono właśnie w tym dniu . Dzień Św. Marcina od wieków obchodzony był w Poznaniu szczególnie ze względu na fakt , że jedynymi z głównych miejsc Poznania są kościół pod wezwaniem Św. Marcina istniejący już w momencie lokacji Poznania /1253r/ oraz ulica Św. Marcin stanowiąca pozostałość po starej osadzie o nazwie Św. Marcin , która została włączona do Poznania pod koniec XVIII w.

Według jednej z legend prekursorem wypieku rogala świętomarcińskiego w Poznaniu był Józef Melzer cukiernik w piekarni, który namówił swego pracodawcę do wypieku rogali , rozdanych następnie ubogim mieszkańcom Poznania.

Renoma rogala świętomarcińskiego wypracowana została przez cukierników i piekarzy z Poznania i okolic , którzy co roku od przeszło 150 lat , na dzień Św. Marcina oferowali mieszkańcom stolicy Wielkopolski ten wyrób. Kultywowanie tej tradycji rozprzestrzeniło się na skutek migracji cukierników , którzy doświadczenie zawodowe zdobywali w Poznaniu , na dalsze powiaty województwa wielkopolskiego.

Z czasem rogal Świętomarciński stał się wypiekiem dostępnym na co dzień jednakże jego produkcja i spożycie zdecydowanie wzrastają w dniu imienin Św. Marcina.

Zasadniczy wpływ na wyjątkowy charakter Poznańskiego rogala świętomarcińskiego mają:

- ciasto drożdżowe

- nadzienie rogala : biały mak, cukier , okruchy , masa jajowa , tłuszcz, rodzynki, orzechy, owoce w syropie lub kandyzowane , aromat migdałowy.

Kombinacja tych składników oraz specyficzne listkujące ciasto powoduje , że rogal świętomarciński jest produktem wyjątkowym , związanym z tradycją miejsca wytwarzania.

Sposób zwijania ciasta i nakładania masy makowej oraz dekorowanie pomadą i rozdrobnionymi orzechami, które wpływają na ostateczny , wyjątkowy kształt i ogólny wygląd rogala.


Rozporządzenie w sprawie zmiany gramatury

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 597/2013 z dnia 19 czerwca 2013


załączniki:

Deklaracja Zgodności producentów Rogala Świętomarcińskiego
Receptura Rogala Świętomarcińskiego
Wniosek o dokonanie kontroli
Załącznik do wniosku
OCENA ORGANOLEPTYCZNA + Ewidencja przyjęcia surowców